Pályázati projektzárás

Az energetikai költségek emelkedésével párhuzamosan felértékelődtek azok a technológiák, amelyek a hatékony energiagazdálkodást támogatják. Ha a felhasználók eszközei képesek bizonyos folyamatokba beavatkozni, akkor ebben a rugalmasságban rejlő lehetőségek kihasználhatóak. A projekt keretében a Pannon Egyetem Villamosmérnöki és Információs Rendszerek Tanszékének a munkatársaival többek között a flexibilitásban rejlő lehetőségeket kutattuk és a fizikai princípiákra alapozva készültek modellek és stratégiák különböző változatokra.

A projekt során elkészült egy olyan modulárisan felépülő és bővíthető inverter, amely segítségével a megújuló energiaforrások által termelt energia betáplálható a hálózatba vagy éppen épületgépészeti rendszerek vezérlésével felhasználható akár épületen belül is. A rendszernek nem csak a hardvere, hanem a szoftvere is úgy került kialakításra, hogy könnyen lehessen a rendszert egyedi energetikai problémák megoldására felhasználni.  Az inverternek szerves része az a vezérlő, amely a magasabb szintű vezérlést és a kommunikációt megvalósítja. A külső kommunikációnak köszönhetően -megfelelő azonosítás utáni kommunikációval – az eszköz távolról vezérelhető, így (al)mérlegkör kiegyenlítésre és akár energiaközösségek támogatására is alkalmas a kifejlesztett Greenverter 2.

A kutatás-fejlesztési projekt eredményeként egy olyan implementált módszertan és eszköz került kifejlesztésre, amely a villamos energetika széles szegmensében lesz alkalmazható a jövőben.

Projekt címe: „Háztartási méretű, megújuló energiaforrásokat integráló energiamenedzsment rendszer tervezése”.

Projekt azonosítószáma: GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00228

https://www.kisalfold.hu/pr/2025/04/lezarult-az-nrg-services-oriasprojektje

https://www.gyorplusz.hu/gyor/greenverter-egyedulallo-energiatakarekossagi-megoldas-gyorbol/