Akkumulátoros rendszer telepítése egy meglevő napelemes rendszerhez
Az elmúlt 12 évben több ezer lakossági napelemes rendszert telepítettünk. A technológia fejlődésével és a jogszabályi változások követésével már az elmúlt évben felkészültünk az energiatárolóval kombinált napelemes rendszerek telepítésére.
Egy elégedett felhasználó a következő tapasztalatokat osztotta meg velünk:
„8 évvel ezelőtt telepíttettük a családi házunk 10 kW-os napelemes rendszerét az NRG Services Kft-vel, amely jó döntésnek bizonyult. A cég szakszerűen, megfelelő minőségű anyagok beépítésével végezte a kivitelezést és kérdés esetén is bizalommal tudtunk feléjük fordulni, mindig rendelkezésre álltak.
A rendszer működésével problémák nem voltak, csak olyanok, melyek a hálózati feszültség ingadozásából adódtak. 8 év után a jogszabályi változások az energiatárolás irányába mutattak, valamint az akkumulátoros technológia fejlődésének köszönhetően időszerűvé is vált, hogy a napelemes rendszer mellé akkumulátoros egységet is telepítsünk. Mivel meg voltunk elégedve az NRG munkájával és a cég alkalmazottai pontosan és megfelelően tájékoztattak a rendszer telepítéséről, a döntés megszületett: a már meglévő napelemes rendszer 10,2 kWh-s energiatárolóval kerüljön kiegészítésre. Az NRG-től kapott információk alapján és a garanciák miatt az akkumulátoros egységnek BYD gyártmányút választottunk. Ahhoz, hogy az energiamegtakarítás még nagyobb legyen, illetve felkészüljünk a szaldó elszámolás esetleges megszüntetésére, az elszámolási rendszer megváltoztatására, a 14 éve telepített hőszivattyús rendszer modernizálásába is belekezdtünk.
A hőszivattyús rendszer víz-víz primer, illetve szekunder rendszerén nem változtattunk, maga a hőszivattyú központi egysége került kicserélésre: itt egy olyan hőszivattyús egységet választottunk, amely az új Fronius Symo GEN24 inverterrel is tud kommunikálni; ezt az osztrák gyártmányú IDM hőszivattyúban találtuk meg.
A rendszer működésével kapcsolatban az elmúlt hónapok tapasztalata alapján kijelenthető, hogy az egyes egységek egymással történő kommunikációja miatt a napenergiából származó villamos energia a legnagyobb hatékonysággal hasznosul a családi ház falain belül. A téli, napsütéses napokon az akkumulátor töltésén kívül a hőszivattyú is vezérlő jelet kap a működésre, hogy az adott pillanatban rendelkezésre álló napenergiával fűtse fel a puffertartályt.
Meglátásom szerint a téli hónapokban a rendszer a lehető legnagyobb mértékben tudja hasznosítani a nap energiáját a beépített magas minőséget képviselő intelligens eszközökön keresztül. A jelenleg érvényben lévő jogszabály által a napelemes rendszert telepítő felhasználók számára ezen műszaki megoldással jóval nagyobb pénzügyi megtakarítás érhető el, mint a bruttó elszámolás esetében.
Reményeink szerint 2024. június-júliusban pontosan meg tudjuk határozni, hogy az éves szaldó elszámoláshoz képest egy ilyen műszaki megoldás mennyivel növeli egy családi ház önfogyasztását.”