
Vízi erőművek
A vízenergia hasznosításának számos ismert módszere létezik: vízierőművek, folyami erőművek, duzzasztással vagy anélkül, árapály erőmű, hullámerőművek, vízimalmok szivattyús energiatárolók.
A vízerőmű (duzzasztómű) olyan erőmű, mely a víz mozgási energiáját hasznosítja. A vízenergia megújuló energia, nem szennyezi a környezetet és nem termel sem szén-dioxidot, sem más, melegházhatást kiváltó gázt.
A vízi energiát leggyakrabban egy gáttal elrekesztett folyó vagy patak vizének felhasználásával vízturbinák és elektromos generátorok nyerik ki és villamos energia formájában szállítják el. Ebben az esetben a hasznosított energia mennyisége az átömlő víz mennyiségétől és a víz forrása és a víz kilépése helyének magasságkülönbségétől függ. Ezt a magasságkülönbséget esésnek nevezik. A potenciális energia egyenesen arányos az eséssel. A rendelkezésre álló esés jó kihasználása különleges csővezetékekkel és turbinakonstrukciókkal oldható meg.
Fő berendezései a vízturbina és generátor. Két alapvető típusa van. A nagy esést hasznosító nagynyomású vagy nagyesésű és a folyóvizek kis esését hasznosító kisnyomású (kisesésű) folyami erőművek.
A megvalósításra tervezett létesítményekről a megvalósíthatóság tanulmánnyal együtt környezeti hatásvizsgálatot kell készíteni, melyet az illetékes hatóságokkal szükséges egyeztetni, engedélyeztetni.
A legfontosabb megvizsgálandó kérdések egy vízerőmű létesítését megalapozó tanulmányban:
• hanghatások (zaj, rezgés)
• biológiai szempontok
• felhasználással kapcsolatos kockázat
• esztétikai szempontok és a környezetbe való illeszkedés
Szivattyús energiatározó vízerőművek:
A szivattyús energiatározó vízerőművek tulajdonképpen csupán energia tárolására szolgálnak. Az energiafogyasztási csúcsok folyamán használják energiatermelésre, úgy hogy két különböző szintmagasságú víztározó között a magasabban fekvőből az alacsonyabban fekvőbe engedik át a vizet egy vízturbinán keresztül. Amikor kevés a villamosenergia-fogyasztás, a vizet visszaszivattyúzzák a generátort villanymotorként, a turbinát pedig szivattyúként használva a felső víztározóba.
A vízerőművek további előnyei:
- 150 évig üzemelnek
- A megtermelt teljesítmény könnyen és gyorsan szabályozható, így a völgy-csúcs időszakokban is folyamatosan alkalmazható, ezáltal a villamos hálózat stabilizálható
- Független a természeti viszonyoktól, így szinte 100 %-os rendelkezésre állást biztosít, szemben a nap és a szél energiával
- Teljesen tiszta, folyamatos és környezetbarát energiaforrás
- Magas energiahatékonyságot biztosít
- Alacsony üzemeltetési és karbantartási költések
Cégünk a vízerőművek létesítésénél a következőket vállalja:
- Komplett villamos tervezés
- Szakmai tanácsadás